Nowy Fasola zwykła karłowata złota saxa 500 g Zobacz większe

Fasola zwykła karłowata złota saxa 500 g

Nowy produkt

19,99 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Fasola zwykła karłowata złota saxa 500 g

Fasola szparagowa Złota Saxa to odmiana bardzo wczesna,  łatwa w uprawie i zbiorze- polecana do uprawy w przydomowych ogródkach. Tworzy bezwłókniste strąki w żółtym kolorze. Odmiana polecana do bezpośredniego i konserwowania. Duże ekonomiczne opakowanie dla działkowców.

Fasolka szparagowa, zarówno żółta, jak i zielona, jest źródłem witamin i składników odżywczych. Jakie właściwości ma szparagówka? Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, dlatego powinny ją spożywać kobiety w ciąży. Z kolei wysoka zawartość błonnika sprawia, że może być składnikiem diety odchudzającej. Szparagówka jest niezbędna w diecie chorego na cukrzycę, ponieważ jest nie tylko mało kaloryczna, lecz także ma niski indeks glikemiczny.

Fasola szparagowa Złota Saxa uprawa:

Wysiew w pierwszej połowie maja w rozstawie 50-60 x 50x60cm po 2-3 w punkt. Gleba dla fasoli szparagowej powinna być ciepła, próchnicza, żyzna, charakteryzująca sę dobrymi stosunkami wodno-powietrznym, o odczynie lekko kwaśnym bądź zblizonym do obojętnego (pH nie może być niższe od 5,5). Warto zasilić ją kompostem. Fasola szparagowa to roślina ciepłolubna, więc do gruntu siejemy ją po "zimnej Zośce" w połowie maja. Wcześniej tylko pod osłony. Nie należy uprawiać fasoli na glebach zbyt lekkich i o wysokim poziomie wody gruntowej.

Okres wegetacji fasoli szparagowej tycznej wynosi 70–100 dni. Odmiany karłowe nie wymagają podpór i mają krótszy okres wegetacji -ok 60/90 dni.

Fasolę podczas wzrostu należy nawadniać, ponieważ warzywo to jest wrażliwe na niedobór wody w podłożu. Po wzejściu roślin oraz przed kwitnieniem konieczne jest spulchnienie międzyrzędzi.

Opakowanie: 500g

Opinie

Napisz opinię

Fasola zwykła karłowata złota saxa 500 g

Fasola zwykła karłowata złota saxa 500 g