Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Przycinanie krzewów w lipcu 0
Przycinanie krzewów w lipcu

W lipcu ogrodowe zakątki kuszą mnogością barw i zapachów. Trzeba jednak pamiętać, że piękny ogród wymaga troski i wielu prac, w tym cięć.

Jakie rośliny przycinamy w lipcu?

 

Róże - bez wątpienia są chlubą wielu ogrodników. Chcąc cieszyć się ich pięknem, nie możemy zapomnieć o tym, że wymagają nieustannej uwagi.

W lipcu usuwamy im pędy, które wyrastają z podkładek. Na bieżąco pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów – odcinamy je tuż nad pierwszym pięciolistkowym liściem. Idealny do przycięcia będzie jednoręczny sekator nożycowy (z dwoma ostrzami) o długości 19cm. Wyposażony w blokadę i antypoślizgową, ergonomiczną rączkę, która zmniejsza obciążenie dłoni i nadgarstka podczas pracy.

 

Mieczyki - zdobi ogrody uroczymi pierzastymi liśćmi oraz niezwykle dekoracyjnymi kwiatami - białymi, fioletowymi lub niebieskimi.

Przekwitłe kwiatostany obcinamy tak, aby na roślinie pozostało tylko kilka liści. Zabieg ten wykonuje się, by nie doszło do zawiązania owoców, co z kolei osłabia cebule. Po przekwitnięciu nisko przycinamy również ostróżkę ogrodową, co ma na celu jej pobudzenie do ponownego zakwitnięcia jesienią.

Uszczykujemy pędy lwiej paszczy po to, aby ładnie się rozkrzewiła. Regularnie usuwamy również przekwitłe kwiatostany, by pobudzić roślinę do kwitnięcia.

 

Szałwia - osiąga nawet do 70 cm wysokości, a jej kwiaty mają barwę fioletową. Po ich przekwitnięciu należy wykonać silne, niskie cięcie. Jeśli w ogrodzie rosną także inne zioła, pamiętajmy, aby je także ściąć. Zabieg ten wykonujemy po to, by zioła pięknie się zakrzewiły.

 

W lipcu wycinamy też pędy winorośli, na których nie ma owoców. Natomiast te owocujące skracamy za szóstym liściem powyżej owocującego grona. Wycinamy nadmiernie zagęszczone pędy pnączy (np. powojników). Ścinamy byliny, które już przekwitły. Powtórnie powinny zakwitnąć np. floksy, nazywane również płomykami, które najczęściej kojarzą się z wiejskimi ogródkami. Nie tylko pięknie pachną, ale mają też kolorowe kwiatostany (białe, różowe, niebieskie oraz żółte).

Pamiętajmy także o ścięciu przekwitłej kocimiętki. Jeśli zrobimy to w porę, jesienią powinniśmy cieszyć się jej ponownym zakwitnięciem.

W lipcu kończymy przerzedzanie zawiązków późnych odmian brzoskwiń i grusz. Możemy zrobić to ręcznie lub przy pomocy sekatora

Wykonujemy tzw. cięcie prześwietlające jabłoni. Polega ono na usunięciu drobnych zewnętrznych gałęzi, które zacieniają dojrzewające owoce. Przycinamy grusze i jabłonie hodowane w tzw. szpalerach. Przycinamy nadmiernie rozrośnięte drzewa owocowe, którym nie przeszkadzają (a wręcz pomagają) cięcia wykonane w tym okresie. Są to m.in. orzechy i morele. Przerzedzamy również korony drzew pestkowych, w tym czereśni i wiśni. W przypadku czereśni stosujemy cięcie umiarkowane, czyli skracamy wierzchołek i jedynie delikatnie prześwietlamy korony. Jeśli chodzi o wiśnie, stosujemy cięcie intensywniejsze – usuwamy stare i zwisające gałęzie oraz te rosnące do środka.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium