
Zima w pełni. W związku z tym faktem powinniśmy pomyśleć o zimowej pomocy dla ptaków.
Pamiętajmy jednak o tym by nie robić tego bezmyślnie.
W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić jak najlepiej przygotować ptasie menu.
Najbardziej uniwersalnym "daniem" dla ptaków będą:
- nasiona słonecznika, kukurydzy,
- ziarna takie jak proso, pszenica, owies,
- orzechy,
- suszone lub świeże owoce (niekandyzowane)
- słonina niesolona (nie może wisieć dłużej niż 2 tygodnie)
- pyzy dla ptaków czyli gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków
Obok karmnika powinniśmy umieścić poidełko z wodą.
Ponadto ptaki są bezkrytyczne w swoim jedzeniu i nie rozumieją, co można jeść, a co nie. Dlatego zachowajmy ostrożność przy wyborze pokarmu dla ptaków, aby ich nie skrzywdzić.
WAŻNE - nie dokarmiajmy ptactwa chlebem co gorsza spleśniałym, zepsutym lub solonym jedzeniem czy słodkimi ciastkami, bardziej ptakom zaszkodzimy niż pomożemy, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do tego typu jedzenia.
Jeśli podjęliśmy już decyzję o karmieniu ptaków, pamiętajmy by robić to regularnie ponieważ ptaszki przyzwyczają się do miejsca gdzie leży pożywienie. Zadbajmy również o higienę "stołówki" oraz miejsce dokarmiania, najlepiej by w pobliżu znajdowało się drzewo lub krzew aby ptaki mogły zjeść a później sobie odpocząć.
Dokarmianie ptaków ma jeszcze jedną zaletę - ustawiając karmnik w ogrodzie przyzwyczajamy ptaki do przebywania i poszukiwania pokarmu w tym miejscu. Ptaki, które dokarmiamy zimą, od wiosny będą poszukiwać w naszym ogrodzie gąsienic i larw owadów. Przykładem są tutaj np. sikorki, które wiosną i latem będą zjadać szkodliwe ćmy i motyle oraz ich gąsienice, które stanowią ponad 80% ich pokarmu.
Sikorki ograniczają populację szkodników roślin, takich jak: bielinek kapustnik, piętnówka kapustnica, błyszczka jarzynówka, piędzik przedzimek. Sikory zjadają też zwójki, żerujące na jabłoniach, różach i iglakach, czyli zwójkę jabłkóweczkę, zwójkę różóweczkę i zwójkę sosnóweczkę. Sikorki nie gardzą też chrząszczami, muchówkami, pająkami, a nawet ślimakami.
Dobrym przykładem jest również pospolity wróbel, który choć wiosną zjada nasiona, pączki roślinne i kiełkujące liście, to karmi swoje pisklęta także owadami, takimi jak mszyce, chrząszcze ryjkowce i rozmaite gąsienice. W ten sposób ptaki dokarmiane zimą, w okresie od wiosny do lata pomagają nam w zwalczaniu szkodników roślin.
Zestaw 7 części zimowego pokarmu
|
MEGAN Energy karma tłuszczowa |
KULE TŁUSZCZOWE MAŁE |
![]() |
![]() |
![]() |