
Wraz ze spadkiem temperatury i mniejszą ilością słońca końska sierść staje się dłuższa i grubsza.
Jeśli nie decydujemy się na stałe derkowanie lub golenie, to pielęgnacja końskiej sierści jesienią i zimą może być nieco trudniejsza.
Zgrzebło to podstawa
Jesienią i zimą jest to najważniejsza ze szczotek. Najlepiej usuwa zaschnięty pot i błoto z sierści i pomaga rozprowadzić naturalny tłuszcz (łój) wydzielany przez końską skórę, którego jednym z zadań jest natłuszczenie końskiej sierści. Zabezpieczone w ten sposób włosy są łatwiejsze do utrzymania w czystości, gdyż brud nie przywiera do nich aż tak mocno.
Najlepiej sprawdzi się zgrzebło o dłuższych ząbkach, które łatwiej przedrą się przez długą sierść. Warto zaopatrzyć się również w metalowe zgrzebło, które radzi sobie świetnie z zimową sierścią i bardzo dobrze czyści szczotki.
Kąpiele
Przy niskich temperaturach najlepiej zupełnie z nich zrezygnować, aby nie narazić naszego konia na przeziębienie (wyschnięcie zajmie mu bardzo długo, a w międzyczasie jest narażony na przeciągi czy zimne powietrze).
Kąpiel możesz zastąpić czyszczeniem namoczonym w gorącej wodzie i bardzo dobrze wykręconym ręcznikiem.
Okolice szczególnie narażone na otarcia
Mowa tutaj o okolicach łokci i skórze pod popręgiem, ale również za uszami, w miejscu przylegania nagłówka. Dokładne czyszczenie tych okolic jest szczególnie ważne, gdyż zaschnięty pot i brud w miejscach przylegania siodła czy ogłowia może powodować otarcia.
Długa sierść sprawia, że podrażnienia mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Przycinanie włosów na pęcinach
W okresie jesienno-zimowym warto, jest przyciąć szczotki pęcinowe, używając do tego maszynki lub trymera. W tym okresie roku wiele koni boryka się z grudą.
Dzięki krótszym włosom okolice te będą szybciej schły, łatwiej będzie zauważyć ewentualne zmiany, czy jeśli to będzie konieczne, aplikować maść lub inne lekarstwo.
Czysty ogon
Reguła unikania kąpieli nie ma tutaj zastosowania i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby myć ogon pod wodą (poniżej rzepa ogonowego) nawet przy niższych temperaturach. Jeśli trenujesz na zewnątrz, a podłoże jest błotniste, możesz zawiązać ogon w specjalny węzeł, dzięki czemu się nie zabrudzi.
Olej do kopyt | Zgrzebło metalowe | Zgrzebło plastikowe |
![]() |
![]() |
![]() |