
Zima to czas w którym każdy z nas boryka się z dylematem jak pozbyć się śniegu i lodu z naszych chodników, schodów, podjazdów, parkingów itp.
Pomocnych w tym jest wiele produktów, które przedstawimy poniżej.
Piasek
Piasek jest stosowany jako środek do walki z oblodzeniem - jednak jego głównym celem nie jest rozpuszczanie lodu i śniegu, ale zmniejszenie możliwości poślizgnięcia się na chodniku lub drodze. Piasek sypie się też bardzo często na wzniesieniach, aby samochodom łatwiej było podjechać. Zaletą piasku jest to, że można go stosować w przypadku wystąpienia znacznie niższych temperatur. Jest mniej szkodliwy dla środowiska niż sól drogowa, niestety jego skuteczność jest znacznie mniejsza. Drogi posypywane piaskiem w zimie na początku wiosny powinny być zamiatane. W przeciwnym razie tuż przy krawężnikach będą gromadzić się duże ilości piasku.
Sól drogowa
Sól to jeden z najbardziej skutecznych a przy tym jeden z najtańszych środków, który pozwala rozpuścić i rozmrozić pokrywę lodową bądź śnieżną, zwalczając śliskość zimowej nawierzchni. Jest to specjalna sól gruboziarnista dzięki czemu wolniej się rozpuszcza i dłużej działa. Działa do około -6°C.
Chlorek Magnezu (MgCl2)
Produkt ten jest bardzo popularny w walce ze śniegiem i lodem. Bardzo dobrze sprawdza się w temperaturze do -45°C, nie niszczy posypanej powierzchni oraz jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Chlorek magnezu dzięki temu, że wytwarza ciepło powoduje, roztapianie śniegu i lodu w naturalny sposób jednocześnie zabezpieczając powierzchnię przed ponownym oblodzeniem. Eliminuje również błoto pośniegowe i nie zostawia nalotu na posypanej powierzchni. Jest dużo bardziej wydajniejszy od soli drogowej - wystarczy 1 garść na 1m².
Chlorek Wapnia (CaCl2)
Chlorek wapnia działa na takich samych zasadach jak chlorek magnezu. Podstawową różnicą jest to, że chlorek wapnia działa w temperaturze do: -32°C. Chlorek wapnia absorbuje wilgoć z zewnątrz, dzięki czemu proces roztapiania odbywa się szybciej. Również nie niszczy nawierzchni i jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i zieleni.
Podsumowując:
Sól oraz piasek doskonale sprawdzą się dla użytkowników bez większych wymagań, chcących zoptymalizować koszty. Chlorkami na pewno zainteresują się użytkownicy, którzy chcą zadbać o swoje trawniki, kostkę brukową czy też elementy metalowe, które mogą ulec korozji oraz Ci którzy posiadają zwierzęta.
Piasek kwarcowy | Sól drogowa | Chlorek magnezu |
![]() |
![]() |
![]() |